Müşteri Hizmetleri

09:30 - 19:00

7 Gün - Pazar Dahil

Whatsapp Hızlı İletişim

Kiracıdan talep edeceğim depozito bedelini nasıl belirlemeliyim ?

Kiralama işlemlerinde genel uygulama ve beklenti, 1 aylık kira bedelinin mülk sahibinin güvencesi olarak, kiracının tahliyesi sırasında, mülkün kiracıya teslim edildiği şekilde geri teslim alınabilmesi için, doğabilecek tadilat, onarım, boya, badana…vb masraflar için depozito bedeli olarak kira sözleşmesinde belirterek alınmasıdır. 

Ancak mülk sahibi tarafından gayrimenkulün eşyalı olup olmamasına, kiralama esnasında kiracıya teslim edilen içinde değerli, lüks malzeme, ekipman olup olmadığına göre değişkenlik gösterebilecek şekilde,  zarar görmesi halinde 1 aylık kira depozito bedelinin karşılayamayabileceği düşünülerek, daha fazla depozito bedeli talep edilebilir. Depozito bedeli kanunen 3 aylık kira bedelini geçemez ve hangi koşullarda teslim edileceği veya depozito bedelinden masrafların karşılanarak kesinti yapılabileceği, kira sözleşmesinde belirtilmesi gereklidir. 

Bu nedenle tahliye esnasında sorun yaşamamak adına, hem kiracının hem de mülk sahibinin haklarını koruyacak şekilde, kira kontratı usulüne uygun, anlaşılan şartların açıkça yazılı olduğu şekilde düzenlenmelidir. Kira sözleşmesinde yapılacak yanlışlıkların, eksikliklerin daha sonra her iki tarafında mağduriyetine sebep olabileceği, bu nedenle gerekirse profesyonel destek almanız gerektiği unutulmamalıdır.

Diğer Sık Sorulan Sorular & Merak Edilenler...

Gayrimenkul
Satış - Alış - Kiralama
Talep formu
Talebinizi İletin Biz Sizi Arayalım
Veya
Veya Şimdi Arayın...
şimdi Bizimle
iletişime geçin
Premium Hizmet Alın
Online müşteri temsilcimize bağlanarak, canlı chat destek üzerinden de talebinizi iletebilirsiniz

Talebiniz başarılı bir şekilde iletilmiştir.
En kısa sürede ilgili gayrimenkul danışmanımız sizinle telefon ile iletişime geçecektir.

RE/MAX Premium'u tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz...