Müşteri Hizmetleri

09:30 - 19:00

7 Gün - Pazar Dahil

Online Destek

Canlı Chat Destek

Dairemin / işyerimin kira bedelini nasıl belirlemeliyim ? Ne kadara kiraya verilir ?

Gayrimenkulünüzün kira bedelini belirlerken, değerlendirmeniz gereken birçok faktör vardır. Bu faktörlerden bazıları ;

  • Bölgenizde mülkünüze emsal olan diğer kiralık mülklerin fiyatlarını, özelliklerini, içlerinin yapı durumunu incelemeli ve karşılaştırmalısınız.
  • Bölgenizde sizinkine emsal mülkler, mevcut piyasada son zamanlarda ne kadardan kiracı bulmuş, bilmelisiniz.
  • Bazı mülklerin kiralanması dönemsel olarak büyük farklılıklar gösterebilir. Mesela, yoğunlukla öğrencilerin kiralama yaptığı bir bölgede dairenizi kiraya vermek istiyorsanız, ağustos-eylül aylarında,  yüksek talep alabilir, diğer aylarda düşük taleple karşılaşabilirsiniz. Kiralama açısından dönemsel farklılıklar gösteren bir bölgede ve zamanda kiraya vermek istiyorsanız bu durumu göz önünde bulundurmalısınız.
  • Mevcut piyasa koşulları da mülkünüzü kiraya verebilmeniz açısından oldukça önemlidir. Dükkanınızı bir iş yerine kiraya vermek isterken, mevcut piyasa koşulları şirketler açısından olumsuz seyreden bir dönemdeyken, kiralama talepleri çok düşük kalabilir. Mülkünüz açısından piyasa koşullarını, mevcut piyasada ve dönemdeki arz – talep dengesini de gözeterek değerlendirme yapmalısınız.

Mülk sahipleri genellikle kiralama fiyatını belirlerken, bir önceki kiracının hangi kira bedelinden çıktığına göre bir değerleme yaparlar ancak bu değerleme, yukarıda belirtilen faktörler göz önünde bulundurulduğunda, her zaman doğru sonuç vermeyebilir ve mülkünüzün uzun süre kiracısız, boş kalmasına neden olabilir.

Mülk sahipleri tarafından kiralama geliri için, yatırım olarak değerlendirilen gayrimenkullerin,  gelir kaybı açısından olabildiğince boş kalmaması ve sürekli kiracısının olması önemlidir. Yanlış uygulamalar ile 1 ay fazladan boş kalan bir mülkün, yıllık kira geliri hesaplandığında, her boş kaldığı ay için %10 ‘a yakın, kira bedeli üzerinden kaybı oluşur. Bu nedenle yatırımınız olan gayrimenkulünüzün kiralama işlemlerinde, uzun zaman kiracısız kalmasına neden olabilecek hatalardan kaçınmalı, süreci iyi yönetmelisiniz.

Tüm bu süreçte profesyonel destek almanız, süreci sizin adınıza iyi yönetebilecek bilgi ve donanıma sahip profesyonel bir gayrimenkul danışmanı veya ofisi ile çalışmanız, yatırımlarınızdan maksimum gelir ve fayda elde etmenize, daha zahmetsiz, doğru, profesyonel bir kiralama süreci ve yönetimi yaşamanıza önemli katkılar yapar. 

Diğer Sık Sorulan Sorular & Merak Edilenler...

Gayrimenkul
Satış - Alış - Kiralama
Talep formu
Talebinizi İletin Biz Sizi Arayalım
Veya
Veya Şimdi Arayın...
şimdi Bizimle
iletişime geçin
Premium Hizmet Alın
Online müşteri temsilcimize bağlanarak, canlı chat destek üzerinden de talebinizi iletebilirsiniz

Talebiniz başarılı bir şekilde iletilmiştir.
En kısa sürede ilgili gayrimenkul danışmanımız sizinle telefon ile iletişime geçecektir.

RE/MAX Premium'u tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz...