Müşteri Hizmetleri

09:30 - 19:00

7 Gün - Pazar Dahil

Whatsapp Hızlı İletişim

500.000 TL’den veya şu rakamdan daha düşük fiyata dairemi kesinlikle satmam ?

Dairenizin satılabileceği son fiyatını, ne mülk sahibi, ne de gayrimenkul danışmanı kesin, net rakam ve ifadelerle belirleyebilir.

Dairenizin satışta olduğu mevcut piyasada satılabilir gerçek değeri, o an piyasada bulunan alıcı adayları ve bu alıcıların satın almak için dairenize vermeyi kabul edecekleri maksimum değerdir. Bu değeri yalnızca o anki piyasa koşulları ve o an piyasada olan alıcılar belirlerler.

Mülk sahibinin karar vermesi gereken asıl konu fiyat değil, dairesini satmak isteyip istememesi veya satmaya o an gerçekten ihtiyacı olup olmadığıdır.

Satış bir süreçtir. Gayrimenkul danışmanınızın ilk etapta doğru fiyat analizi ile belirleyeceği satış fiyatı aralığına göre başlanarak, süreç boyunca alıcı aramaları, yer göstermeler, fiyat teklifleri, alıcı itirazları değerlendirilerek, gayrimenkul danışmanınızın yönlendirmeleri ile belli periyotlarda gerekli düzenlemeleri yaparak, aksiyonları gerçekleştirerek, o an piyasadaki mevcut alıcı adaylarından en yüksek teklifi alarak sonuçlandırılması gereken, zorlu bir süreçtir.

Alıcıların çoğunlukla dairenize alternatif olabilecek, emsal tüm daireleri gezerek, fiyatlarını, özelliklerini karşılaştırarak, somut verilerle son kararlarını verdiklerini, sizin daireniz ile emsal özelliklerde ancak daha uygun fiyatlı bir alternatif bulunduğunda, önceliğin her zaman o dairede olacağını unutmamalısınız. Bu nedenle yanlış fiyattan satışta olduğunuz zaman, fiyat konusunda, “şu fiyattan aşağı asla olmaz” gibi kesin ifadeler, siz isteseniz dahi alıcılar tarafından hiç bir önem ifade etmez ve karşılık bulmaz. 

Mülk sahipleri genellikle tek yöntemle, kendi gözleriyle görmedikleri, gezmedikleri, çevrelerindeki mevcut satılık ve henüz satılamamış ilanların fiyatlarını baz alarak, çoğunlukla belirledikleri fiyatın üzerine de, kendi dairelerinin avantajları olarak değerlendirdikleri özellikler için ilave bir bedel ekleyip, dairelerinin alıcılardan itiraz alabilecek dezavantajlarını görmezden gelerek, satışı sonuçlanmış emsal dairelerin gerçekleşen satış fiyatlarını bilmeden, kendi satış fiyatlarını belirlerler. Bölgede yeni satılığa çıkan her yeni sahibinden satış ilanı, satış fiyatını belirlerken emsal olarak aldığı sahibinden mevcut satılık ilanlarının yanlışlarının üzerine, kendi yanlışlarını da ekleyerek satış fiyatının daha da gerçeklikten ve doğru fiyattan uzaklaşmasına neden olarak, yanlış fiyattan satış yapmaya çalışırlar ve sonuç alamazlar. Bu nedenle çoğunlukla, sahibinden satılık mülklerin fiyatları doğru fiyattan %15-30 daha pahalıdır. Fiyat analizi yaparken, tek yöntemle değil, 3-4 farklı analiz yöntemi ve doğru değerlendirmeler ile sonuçlar karşılaştırılarak, satılmış dairelerin fiyatları ile teyit edilerek doğru satış fiyatı belirlenmelidir. Yine bu nedenle bölgenizdeki en doğru fiyatlı portföyler sahibinden satılıklar değil, profesyonel çalışan gayrimenkul ofislerinin, doğru fiyat analizi yaparak pazarladıkları satılık dairelerdir. 

Bölgenizde sizinkine benzer daire arayışında olan alıcı adayları ise, satıcı mülk sahiplerinin aksine, bölgede dairenize alternatif olabileceğini düşündükleri tüm daireleri, hatta bölgenize alternatif olabilecek ve şartlarına uygun diğer bölgelerdeki alternatif daireleri gezerek, görerek, konum, özellikler, fiyat olarak karşılaştırmalarını yaparak karar verirler. Bu nedenle pek yanılmazlar. Tüm açılardan karşılaştırmaları sonucunda, sizin dairenizden daha uygun emsalleri olması durumunda, satın alma kararlarında sizin dairenizi değil, daha uygun olan alternatifleri tercih ederler ve hiçbir mülke mevcut piyasa koşullarında, doğru fiyatının %2-3 dahi üzerinde ödemeyi reddederler. Bu nedenle doğru pazarlanmak koşuluyla, piyasada doğru fiyatlı satılık daireler satılırken, yanlış fiyatlı daireler, aylarca hatta bazıları yıllarca satılamadan beklerler, pazarda eskirler.    

Alıcı adaylarının her zaman birçok alternatifi vardır ama mülk sahiplerinin satması gereken gayrimenkul tektir. Bu nedenle satışta olan gayrimenkulü, pazarda mutlaka her yönü ile doğru konumlandırmalı ve satış sürecini iyi yönetmelisiniz.

Satış sürecinizi, profesyonel bir gayrimenkul danışmanı ile birlikte yönetmeniz, başarı şansınızı önemli ölçüde artıracaktır.

Diğer Sık Sorulan Sorular & Merak Edilenler...

Gayrimenkul
Satış - Alış - Kiralama
Talep formu
Talebinizi İletin Biz Sizi Arayalım
Veya
Veya Şimdi Arayın...
şimdi Bizimle
iletişime geçin
Premium Hizmet Alın
Online müşteri temsilcimize bağlanarak, canlı chat destek üzerinden de talebinizi iletebilirsiniz

Talebiniz başarılı bir şekilde iletilmiştir.
En kısa sürede ilgili gayrimenkul danışmanımız sizinle telefon ile iletişime geçecektir.

RE/MAX Premium'u tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz...